Tasarlanırken Batman & Watchmen çizgi romanlarında kullanılan fontlardan ilham alınan, herkesin bildiği, görüp de en az bir kere kullandığı bir yazı tipinden bahsedeceğiz yazımızda; “Comic Sans”.

Bilmemek imkansız neredeyse modası geçmiş doğum günü davetiyelerinde, kötü yazılmış ve imla hatalarıyla dolu e-postalarda veya pasif agresif PowerPoint sunumlarında mutlaka karşılaştık.

Tabi bunlar yetti mi? Tabiki de hayır. Ambulansların üzerinde, bir ara BBC’de, Adidas ayakkabı reklamlarında. Öyle sıkıcı bir hale gelmiş ki, bir dönem “Comic Sans yasaklansın” şeklinde ciddi ciddi kampanyalar bile yapılmıştır. Ne kadar komik değil mi? Tıpkı adı gibi…

İlk tasarlanıp piyasaya sürüldüğü 1994-1995 yıllarından sonra, (başta çocuklar olmak üzere) tekdüzelikten sıkılan kullanıcılar bu fontu çok sevmiş olsa da, günümüzde ise hala bilgisayarlarımızda yerini koruyor; bazılarımız için bağımlılık yaratarak, bazılarımız için ise “yeter, sıktı be!” tarzında iticilik barındırarak. 

Bu denli popüler hale gelen bir fontun ardında elbette bir hikayesi ve ilginç detayları da bulunuyor. İşte onlardan bazıları…

 “Neye niyet, neye kısmet” diyebileceğimiz ilginç bir hikayesi var. Comic Sans’ın tasarlanmasındaki amaç, tasarımcısı Vincent Connare‘nin çocuklara yönelik geliştirilen ve Microsoft Bob adı verilen ofis paketindeki Rover isimli köpek maskotu için kullanılan Times New Roman fontunun çocuklara uygun olmadığını düşünmesiydi. Connare çocukların kullandığı kör bir makasa benzer bir şeyi seçer; insana batan keskin noktaları olmayan, yumuşak, yuvarlak harfler oluşturur. Fontu, Microsoft’a ilettiğinde kötü haberi hemen alır; yazılım hazırlanırken her şey (yazı karakterlerinin seçimi, büyüklüğü, konuşma balonlarının büyüklüğü) Times New Roman için hazırlanmıştır ve bu değişikliği yapmak imkansızdır. Her şey Bob için biter; ama Connare ve fontu için değil. Yazı Microsoft Movie Maker’da kullanılır ve büyük başarı elde eder. Şimdi de bilgisayarlarımızda yerini koruyor; bazılarımız için bağımlılık yaratarak, bazılarımız için ise “yeter, sıktı be!” tarzında iticilik barındırarak.  Öyle ki Comic Sans’a karşı birçok imza kampanyası başlatılmıştır. S kype dahi bu duruma sessiz kalamamış stardart fontu Comic Sans olarak değiştirmeye izin vermemiştir.

Ayrıca dünyada en yaygın kullanılan 10 fonttan biridir ve okunma kolaylığından dolayı “Disleksi” olan kişiler için oldukça kullanışlı bir fonttur.