Kullanıcı deneyimini üst seviyede tutan, onların güvenini kazanan ve sitenizde daha uzun vakit geçirmelerini sağlayacak bir web sitesine sahip olmanız için dikkat etmeniz gereken konulardan bir kaçını derledik.


Sadece Saniyelerle Yarışıyoruz Unutmayın!

İnternet kullanıcıları olarak bizler gerçekten çok sabırsızızdır, bir siteye girdiğimiz andan itibaren birkaç saniye içerisinde konunun ne olduğunu anlamak isteriz, eğer bu sağlanmazsa arkamıza bile bakmadan çıkar gideriz, üstelik bir daha geri dönmemek üzere.

Bu nedenden dolayı web sitemizin olabildiğince sade ve anlaşılır olması gerekir ki sitemizi ziyaret eden kullanıcılar; sektörümüzü, ne anlatmak istediğimizi kolaylıkla anlayabilsinler.

Bu konuyu özetlersek Graf Studios ekibi olarakta sloganımız olan "Her şey olabildiğince basit olmalı, daha basit değil." diyerek bir sonraki başlığımıza göz atalım.


Ziyaretçiler İçin Bir Harita, Onları Yönlendirelim

Kullanıcılar, bizim web sitemiz için özenle hazırladığımız her şeyi tek tek okumaz ve hatta bu eylemden sıkılabilirler. Bu nedenle kullanıcılara anlatmak istediğimiz, en çok neye dikkat çekmek istiyorsak o kısmı ön plana çıkartmalı ve çok daha çekici hale getirmeliyiz.


Bir Web Sitesinde En Çok Dikkat Çeken Alan: SOL ÜST KÖŞE

Bir web sayfasına girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken alan sol üst köşedir, bu muhtemelen okuma alışkanlığımızdan gelmektedir.

Bu nedenle yapmamız gereken en önemli şeylerden bir tanesi, logoyu veya sitenin ismini sol üst köşede bir yere konumlandırmaktır. Logo veya site ismi kendi başına bulunduğumuz sektörü, işimizi, vermek istediğimiz asıl mesajı anlatabilir. Eğer sadece logomuz bu konuda yetersiz kalıyorsa logomuzu bir sloganla zenginleştirerek bu mesajı vermeyi sağlayabiliriz.


İlgi Gören veya İlgi Görmeyen Alanlar

İlk olarak kullanıcılar web sitelerinde yer alan ve eskiden oldukça sık karşılaştığımız, bazen hala görebildiğimiz neredeyse sitenin tamamını kapsayan reklam alanlarından pek hoşlanmaz. Bu yüzden sitemizde bu göze batan reklam alanlarını kullanmaktan oldukça uzak durmalıyız. Reklam alanı kullanmak istiyorsak bunu kirliliğe yol açmayacak şekilde kullanmayı hedeflememiz gerekmektedir.

İçerik bölümlerinde yer alan yazılarımızın kısa tutulmasında fayda vardır ama burada olduğu gibi uzun bir yazı kullanacaksak bu yazımızda da olduğu gibi bölümlere veya başlıklara ayırmamız gerekir ki kullanıcıların okuma deneyemini kolaylaştıralım.


Tasarım Kadar Önemli: İÇERİKLER

Diyelim ki harika bir tasarıma sahibiz, kullandığımız görsellerde bir o kadar çeşitli ve kaliteli ama bunun yanında tüm bunları içeriğimizle desteklemiyorsak bu da bize güzel dönüşler sağlamayacaktır. Kullanıcıları sıkmayacak şekilde hedefimizi veya mesajımızı görsel tasarım ve içeriklerle anlatabilirsek mesajımızı çok daha net bir şekilde karşı tarafa iletebiliriz.


SEO'ya Dost BlackList'e Düşman Görseller 

Sitemizde kullanacağımız görsellerin kaliteleri çok önemlidir. Sitemiz için görseller seçerken veya oluştururken olabildiğince kaliteli görseller seçmeliyiz. Bunun yanı sıra eklediğimiz görseller için oluşturacağımız etiketler ile de görselimizi desteklemeliyiz. Bu sayede arama motorlarında kullandığımız görsellerinde listelenmesini ve kullanıcıların bunlara daha kolay ulaşabilmelerini sağlayabiliriz.


Konu buraya gelmişken, ekip olarak hazırlamış olduğumuz web sayfalarından bir kaçına buradan da göz atalım :)Kılıçoğlu Panel (www.kilicoglupanel.com)Mertech Electronics (www.mertech.com.tr)Irk Nakliyat (www.irknakliyat.com)Emc Medikal (www.emcmedikal.com)Sadık Kaplan Rulman (www.sadikkaplanrulman.com)