Seo Nedir?

Arama motorlarının web siteleri daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik düzenlemelerdir. Search Engine Optimization, Türkçe de "Arama Motoru Optimizasyonu" demektir.

Seo ile temel amaç web sitesinin arama motoru için değerini arttırarak daha üst sıralara çıkması ve dolayısıyla sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmaktır. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

Seo; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği beraberinde arama motorlarında sıralama artışını getirir.

Seo, arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan tüm çalışmaları kapsadığını söylemiştik. Seo hakkında ufak bir detay daha verecek olursak; "Site İçi" ve "Site Dışı" olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. (Bu iki ayrı kola ilerleyen yazılarımızda daha detaylı yer vereceğiz.)


"Seo Nasıl Yapılır?" sorusunu şimdilik iki başlıkta inceleyeceğiz; "Popülarite" ve "Doğallık", şimdi bunlara kısaca göz atalım.


Popülarite

Popülarite kelimesini web dünyasında meşhur olmak olarak algılayabiliriz. Arama motorlarında ki en popüler olanı Google da üst sıralarda olmak en iyi reklam türüdür. 

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşım kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmuş olacaktır.


Doğallık

Seo çalışmalarındaki anahtar kelimemiz "Doğallık". Google'ın yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar hemen fark edilir ve dikkate alınmazlar. Hatta bu yapay durumların artması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınarak sıralamaya olumsuz şekilde etki eder.

Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm seo çalışmaları, site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitede yer alan bir makalenin forumlar, bloglar ve sosyal medya gibi SEO'ya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması, kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı bir site olduğu olgusu oluşturulmalıdır.

Doğallık algısının temelini çeşitlilik oluşturur. Bu nedenle bahsettiğimiz tüm bu paylaşımların tek elden yapılıyor olmasının doğal görünmemesinin de sebebi budur. Bundan dolayı yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı olarak yükselmesini sağlayacaktır.